Saç Çizgisi Belirleme

Saç Çizgisi Belirleme

Başarılı bir saç ekiminin en önemli noktası operasyon sonrası sağlıklı ve doğal görünümlü saçlara sahip olmaktır. Ekilen saçların doğal görünümlü olabilmesi için en önemli nokta ön saç çizgisi planlamasıdır.
Saç dökülmesi sebebiyle gün geçtikçe geriye çekilen ön hattın, saç ekimi yöntemiyle yeniden dizayn edilmesi sağlanır. Her kişi için standart bir ön hat çizgisi belirlemek yanlıştır. Bunun için kişinin yüz yapısı, saç yapısı, yaşı ya da cinsiyeti gibi çeşitli faktörler dikkate alınır.  Örneğin alın ve saçların birleştiği bu çizgi, kadınlarda çok daha düz oluşturulurken, erkeklerde şakak bölgesine daha keskin girintiler verilmesi doğal bir görünüm yakalamak için önemlidir. Saç çizgisi belirlenirken, estetik alanında sıklıkla kullanılan altın oran kavramından da destek alınarak, kişinin yüzü için en ideal saç çizgisi belirlenmelidir.
Ön saç çizgisi şeklinde isimlendirilen alan, alın bölgesi ile saçın kesiştiği ve sağdan soldan şakaklara kadar ilerleyen, saçlar ile alın bölgesini ayıran sınır çizgisidir. Alının bittiği saçların başladığı ön bölümde duruşu, saç ekiminde doğallığı etkilediğinden alın saç çizgisinde planlama oldukça önemlidir.
Ön saç çizgisi tasarımı
·Saç dökülmesi nedeniyle yapılan ekimlerde,
·Saç sıklaştırma işlemlerinde
·Doğuştan gelen alın açıklığını azaltma işlemlerinde
·Saç çizgisi düzeltme gibi durumlarda yapılmaktadır.
 Önemi
Estetik amaçlarla yapılan saç ekimi operasyonlarının başarısı, ekimin doğallığı ile doğru orantılıdır. Saç ekiminde doğallığı belirleyen temel etkenler, ekilen saçların yoğunluğu ve saçların ekiliş açılarının yanı sıra alın saç çizgisinin görüntüsüdür.
·Alın saç çizgisi, ön tarafta ve göz hizasında olduğu için en dikkat çekici noktadır.
·Doğallığı belirlenmektedir.
·Saç ekimi sonrasında saçların çim adam şeklinde görünüm görünmemesinin en önemli kıstasıdır.
·Saç ekimi sonrası kişinin yüz hatlarına uygun saç yapısına sahip olmasına yardımcı olur.
·Her kişinin ön alın çizgisi farklıdır ve kişiye özel olarak tasarlanması gerekmektedir.
·Kişinin daha genç görünmesini sağlar.
·Ön saç çizgisi, gözlere yakın olması sebebiyle saç ekiminde en çok fark edilen alandır.
Planlaması
Ön hat planlaması yapılamadan önce saç analizi gerçekleştirilir ve böylece hastaya tahmini kaç greft saç ekimi yapılacağına karar verilir. Yapılacak olan analiz sonrasında hastanın istekleri de dikkate alınarak ön çizginin planlanmasına geçilir.
Saç Çizgisi Nerede Olmalı?
Saç çizgisinin planlanmasında yüz için ideal görüntüyü sağlayabilmek için altın orandan faydalanılır. Kaş – burun mesafesi, burun – çene mesafesi ve kaş – saç mesafesinin birbiri ile oranlarına bakılır. Ön alın çizgisi belirleme de farklı doktorların farklı yaklaşımları olsa da bazı genel geçer kurallar oluşmuş ve ön hattın belirlenmesinde ideal bir şekilde belirlenmesine öncelik etmiştir. Peki, ön saç çizgisi nerede olmalıdır?
·Ön saç çizgisi, her iki kaşınızı birden tüm gücünüzle yukarı kaldırdığınızda ortaya çıkan kırışıkların (çizgilerin) bittiği noktadan başlamalıdır.
·Ön alın çizgisi ile kaş mesafesi, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık 7-8 cm ya da ortalama 4 parmak genişliği ifade eder.
·Ön saç çizgisinin görüntüsü, kişinin cinsiyeti, vücut şekli, yüz şekli ve donör alanın kalitesi vb. göre değişebilir.
Saç Çizgisi Belirleme Ölçütleri
Yaş
Kişinin yaşı, ön alın çizgi belirlemede önemli bir ölçüttür. İmkan olduğu halde çok genç birisinin alnını açık bırakmak, ya da imkan var diye yaşlı birisinin alın açıklığını gereğinden fazla daraltmak yanlış olacaktır. Her yaş için uygun bir ön saç çizgisi şekli vardır ve doktorunuz saç ekim planını yaparken yaşınızı da göz önünde bulundurmalıdır.
Yüz hatları
Yüz hatları, alın açıklığı planlanmasında esnasında hassasiyetle dikkate alınır. Yüz hatlarına uygunluğu belirlenirken altın orandan faydalanılmaktadır. Ortalama yetişkin bir insanda beklenen 7 cm alın açıklığı mesafesi, yüz hatları küçük kişilerde ya da daha iri yapılı insanlarda değişmektedir. Yüz hatlarındaki orana bakılarak alın genişliğine karar verilebilir.
Donör Bölgenin Yoğunluğu
Alın açıklığının belirlemede bir diğer ölçütte donör bölgenin yoğunluğudur. Kişiye ekim için belirlenen tahmini greft sayısı, onun donör bölgesinin kalitesi ve imkanlarıyla alakalıdır. Donör bölgeden çıkabilecek olan greft sayısı saç planlaması doğrultusunda en uygun şekilde kişinin açıklık alanlarına paylaştırılır. Az sayıda saç kökü ile yapılacak ekimlerde ön alın çizgisi zorunlu olarak geriden başlatılabilir.
Ekim Yapılacak Alan Genişliği
Ön saç hattı belirlenirken, donör alandaki greftlerin dağılımı da göz önüne alınarak, çizginin nereden başlaması gerektiğine karar verilir. Ekim yapılacak alan yani açılmış olan bölge genişse, alın bölgesinin yeterli bir şekilde kapatılabilmesi için daha çok saç köküne ihtiyaç duyulacak ya da saç çizgisi biraz daha geriden başlatılması gerekebilecektir. Ekim yapılacak alanın genişliği ön saç çizgisinin yerini etkiler.
Cinsiyet
Ön saç çizgisinin belirlenmesinde önemli konulardan biri de cinsiyettir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı olan ön hat çizgisi düzgün bir şekilde yapılandırıldığında daha feminen ya da daha maskülen bir görüntü yaratmak mümkündür.
Saçın Kalitesi
Saç kalitesi, saçın yoğunluğu, saç telinin kalınlığı ile alakalıdır. İnce zayıf ve kök başına tek bir saç teline sahip güçsüz saçlar, ekim bölgesini kapatmakta zayıf kalabilir. Bu da ideal ön hat çizgisinin oluşumunu engelleyebilir, saç kalitesi zayıf olan kişiler için, daha fazla greft kullanılması gerekir.

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN